Ders Planı ( Günlük Plan)
GÜNLÜK DERS PLÂNI
BÖLÜM I:
Dersin adı: Psikoloji
Yaş Grubu: 16
Süre: 40 dakika
Okul Türü: (Özel) ya da (Devlet) Devlet- Lise
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları: Günlük yaşamda kullanılan stresle başa çıkma yollarının ve savunma mekanizmalarının öğrenilmesi
Ünite Kavramları: Stres, savunma mekanizması
Güvenlik Önlemleri (varsa) : -
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri:Anlatım tekniği, Beyin fırtınası, Balık kılçığı tekniği
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça *Öğretmen *Öğrenci:
MEB Psikoloji ders kitabı (Konuya ilişkin temel kavramlar bu kitaptan öğrencilere aktarılır. Ders kitabının öğrencilerin de elinde olması görsel olarak da öğrencilerin elinde bir materyal bulunması anlamına gelir. Böylece öğrenci anlatım esnasında kitaptan da takip ederek konuya daha iyi odaklanma şansını elde eder. Gerektiğinde bazı önemli kavramların altını çizmeleri istenir. Bu da okul dışında tekrar yaparken konunun önemli noktalarını atlamamalarını sağlar. Dinlerken önemli noktaları kaçırmış, not edememiş olan öğrencilerin geride kalması önlenmiş olur.)
Tahta( Beyin fırtınası sırasında ortaya atılan fikirler rastgele tahtaya yazılır. Bu hem öğrencinin dikkatini ayakta tutar( hatta tahtaya yazı yazma görevi sınıfta dikkati çok çabuk dağılan bir öğrenciye de verilebilir) hem de söylenenlerin beyin fırtınasının sonunda unutulmasını engeller.)
Karton( Balık kılçığı tekniği tahta yerine kartona uygulanır çünkü beyin fırtınası sonunda öğrencilere rehberlik edilerek ortaya atılan fikirler değerlendirilir dağılmış olan konu tekrar toparlanır dersin asıl noktasına varılır ve kartona oluşturan balık kılçığı figürü üzerine değerlendirme sonucu varılan noktalar yazılır ve bu karton sınıfta her öğrencinin rahatlıkla görebileceği bir noktaya asılır ve bir daha ki derse kadar orada kalır. Böylece öğrenciler hafta boyunca o kartona sınıf içinde dikkat ettikçe konuya ilişkin temel noktalar öğrencilerin zihninde canlanacaktır ve öğrenmede önemli bir nokta olan tekrar öğrenci tarafından sıkça gerçekleştirilmiş olacaktır.)
GİRİŞ BÖLÜMÜ(Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri)
Dikkati Çekme: Stres ve savunma mekanizmasıyla ilgili kısa bir fıkra anlatılır.
Güdüleme:Öğrencilere stresle başa çıkma yolları sayesinde insanların streslerini kontrol altına alabilecekleri söylenir.
Gözden Geçirme:Öğrencilere bugün günlük yaşamda kullanılan stresle başa çıkma yollarını ve savunma mekanizmalarını öğreneceğiz denir.
Derse Geçiş:Şimdi konumuzla ilgili temel kavramları ben size anlatacağım bu sırada sizin de kitaplarınızın ilgili kısmı önünüzde açık şekilde bulunsun.” diyerek derse geçiş sağlanır.
GELİŞTİRME BÖLÜMÜ: Stres ve sonrasında kullanılan bir savunma mekanizmasıyla ilgili kısa bir fıkra anlatılır. “Uzun süren eğitimlerden sonra nihayet ilk atlayış günü gelmişti. Uçak havalanmadan önce komutan askerlere ; "arkadaşlar hiç panik yapmayın, uçaktan atladıktan sonra ilk önce paraşütün ana kolunu çekin, açılmazsa korkmayın sakin bir şekilde yedek paraşütün kolunu çekin, oda açılmazsa bilin ki aşağıda ambulans bekliyor olacaktır" der ve uçak havalanır. Bir iki üç derken sıra Temele gelir. Temel büyük bir heyecanla birinci kolu çeker.... paraşüt açılmaz. İkinci kolu çeker....yine açılmaz ve Temel aşağı doğru hızla süzülürken, "Allah bilir aşağıda ambulans da yoktur " der.
Ardından Temel’in stres anında daha da kötüyü düşünmüş olması üzerine konuşulur. Öğrencilerden aynı durumda kendi verecekleri tepkileri paylaşmaları istenir. Sonra öğrencilere stresle başa çıkma yolları sayesinde insanların streslerini kontrol altına alabilecekleri söylenir ve bugün günlük yaşamda kullanılan stresle başa çıkma yollarını ve savunma mekanizmalarını öğreneceğiz diyerek öğrenciler hedeflerden haberdar edilir.” Şimdi konumuzla ilgili temel kavramları ben size anlatacağım bu sırada sizin de kitaplarınızın ilgili kısmı önünüzde açık şekilde bulunsun.” denir ve anlatıma başlanır. Bu sırada her öğrencinin önünde kitabının açık olup olmadığı kontrol edilir. Kitabını getirmemiş olan varsa kitabı olan başka bir arkadaşının yanına oturtulur. Ortam bütün öğrenciler için uygun hale getirilir. Anlatım sırasında kısa basit ifadeler seçilmeye önem gösterilir. Stresin ve savunma mekanizmalarının tanımlarının yazdığı kısımların altının çizilmesi istenir. Temel kavramlar verildikten sonra öğrencilere “Yoğun stres yaşadıkları anlardan örnek vermeleri istenir? Böylece stres kavramı iyice yerleşir ve günlük yaşamda karşılığını bularak bağlantılar kurması sağlanır. Böylece kavrama gerçekleşmiş olur. Sonra bu anlarda ne yaparak rahatladıkları sorulur. Bu sırada öğrenciler sözel ve dilsel zekalarını geliştirmiş olurlar. Ardından beyin fırtınası tekniğine geçilir ve ”Stres anında stresimizi azaltmak için neler yapılabilir?” sorusuna cevaplar aranır. Verilen cevaplar öğretmen ya da dikkatini toplamakta zorluk çektiği gözlenen bir öğrenci tarafından onun da derse katılımını sağlamak amacıyla tahtaya yazılır. Bu sırada verilen cevapların hiç biri eleştirilmez. Bu çalışma sayesinde öğrencilerde öz güven gelişimi de desteklenmiş olur. Herkesin cevabı alındıktan sonra öğretmenin rehberliğinde cevaplar değerlendirilir ve konuya ilişkin verilen doğru cevaplar belirlenir. Bu aşamada da yine öğrencilerle beraber verilen her cevabın eksik ve doğru yönleri sebepleriyle açıklanır. Sonra kartona hazırlanmış balık kılçığı figürü üzerine değerlendirme sonucunda varılan ortak çözümler yazılır ve sonunda temel kavramlarla ilişkilendirilerek özetleme yapılır. Böylece kavramlarla örnekler arasında örtüşme sağlanır, öğrenci konunun öz kısmını örneklerle beraber pekiştirmiş olur. Özetlemenin ardından öğrencilerden kafalarına takılan sormak istedikleri bir soru varsa sormaları istenir. Eğer öğrencilerden soru gelmezse önemli noktalarla ilgili bir ya da iki soru sınıfa yöneltilir, beklenen cevaplar alınmazsa kısaca tekrar anlatılır. Soru cevap kısmı bittikten sonra hazırlanan karton sınıfın bir köşesine asılır ve bir daha ki derse kadar orada asılı kalır. Dersin bitiminde öğrencilerden bir diğer derse gelirken günlük yaşantılarından bir stres örneği ve kullandıkları savunma mekanizmasını açıkladıkları bir ödev istenir. Bu ödev geçmiş dersin tekrarını sağlayacak ve öğrencinin özgün örnekleri incelerken uygulama ve analiz becerisini kullanmasını sağlamış olacaktır. Bir sonraki derste ödevlerin tek tek değerlendirileceği ve ödevinde kavramlarla ilişkilendirmeyi doğru yapan herkesin + 5 puan sınav notuna bonus olarak ekleneceği söylenerek öğrencilerin ödeve daha çok konsantre olmaları ve motivasyonu artırmak amaçlanır.
SONUÇ BÖLÜMÜ: Bu dersin sonunda öğrencilere günlük yaşamda kullanılan stresle başa çıkma yolları ve savunma mekanizmaları öğretilmiştir. 3 tür teknikten yararlanılarak öğrencilerin konuya ilişkin temel kavramları öğrenmeleri sağlanmıştır. Ders bitiminde ödev verilmiştir. Ödeve karşı motivasyonu artırmak amacıyla +5 puan sınav notuna bonus verilerek pekiştireçten yararlanılmıştır. Ödevle birlikte öğrenilenlerin uygulama ve analiz aşamasına taşınması için öğrenciler yönlendirilmiş, bir sonraki derste sentez ve değerlendirme aşamasına gelebilmeleri için alt yapı oluşturulmuştur. Aynı zamanda ders içinde öğrencilerin kendini ifade edebilme ve öz güven becerilerinin gelişmesine olanak sağlanmıştır.
BÖLÜM I:
Dersin adı: Psikoloji
Yaş Grubu: 16
Süre: 40 dakika
Okul Türü: (Özel) ya da (Devlet) Devlet- Lise
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları: Günlük yaşamda kullanılan stresle başa çıkma yollarının ve savunma mekanizmalarının öğrenilmesi
Ünite Kavramları: Stres, savunma mekanizması
Güvenlik Önlemleri (varsa) : -
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri:Anlatım tekniği, Beyin fırtınası, Balık kılçığı tekniği
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça *Öğretmen *Öğrenci:
MEB Psikoloji ders kitabı (Konuya ilişkin temel kavramlar bu kitaptan öğrencilere aktarılır. Ders kitabının öğrencilerin de elinde olması görsel olarak da öğrencilerin elinde bir materyal bulunması anlamına gelir. Böylece öğrenci anlatım esnasında kitaptan da takip ederek konuya daha iyi odaklanma şansını elde eder. Gerektiğinde bazı önemli kavramların altını çizmeleri istenir. Bu da okul dışında tekrar yaparken konunun önemli noktalarını atlamamalarını sağlar. Dinlerken önemli noktaları kaçırmış, not edememiş olan öğrencilerin geride kalması önlenmiş olur.)
Tahta( Beyin fırtınası sırasında ortaya atılan fikirler rastgele tahtaya yazılır. Bu hem öğrencinin dikkatini ayakta tutar( hatta tahtaya yazı yazma görevi sınıfta dikkati çok çabuk dağılan bir öğrenciye de verilebilir) hem de söylenenlerin beyin fırtınasının sonunda unutulmasını engeller.)
Karton( Balık kılçığı tekniği tahta yerine kartona uygulanır çünkü beyin fırtınası sonunda öğrencilere rehberlik edilerek ortaya atılan fikirler değerlendirilir dağılmış olan konu tekrar toparlanır dersin asıl noktasına varılır ve kartona oluşturan balık kılçığı figürü üzerine değerlendirme sonucu varılan noktalar yazılır ve bu karton sınıfta her öğrencinin rahatlıkla görebileceği bir noktaya asılır ve bir daha ki derse kadar orada kalır. Böylece öğrenciler hafta boyunca o kartona sınıf içinde dikkat ettikçe konuya ilişkin temel noktalar öğrencilerin zihninde canlanacaktır ve öğrenmede önemli bir nokta olan tekrar öğrenci tarafından sıkça gerçekleştirilmiş olacaktır.)
GİRİŞ BÖLÜMÜ(Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri)
Dikkati Çekme: Stres ve savunma mekanizmasıyla ilgili kısa bir fıkra anlatılır.
Güdüleme:Öğrencilere stresle başa çıkma yolları sayesinde insanların streslerini kontrol altına alabilecekleri söylenir.
Gözden Geçirme:Öğrencilere bugün günlük yaşamda kullanılan stresle başa çıkma yollarını ve savunma mekanizmalarını öğreneceğiz denir.
Derse Geçiş:Şimdi konumuzla ilgili temel kavramları ben size anlatacağım bu sırada sizin de kitaplarınızın ilgili kısmı önünüzde açık şekilde bulunsun.” diyerek derse geçiş sağlanır.
GELİŞTİRME BÖLÜMÜ: Stres ve sonrasında kullanılan bir savunma mekanizmasıyla ilgili kısa bir fıkra anlatılır. “Uzun süren eğitimlerden sonra nihayet ilk atlayış günü gelmişti. Uçak havalanmadan önce komutan askerlere ; "arkadaşlar hiç panik yapmayın, uçaktan atladıktan sonra ilk önce paraşütün ana kolunu çekin, açılmazsa korkmayın sakin bir şekilde yedek paraşütün kolunu çekin, oda açılmazsa bilin ki aşağıda ambulans bekliyor olacaktır" der ve uçak havalanır. Bir iki üç derken sıra Temele gelir. Temel büyük bir heyecanla birinci kolu çeker.... paraşüt açılmaz. İkinci kolu çeker....yine açılmaz ve Temel aşağı doğru hızla süzülürken, "Allah bilir aşağıda ambulans da yoktur " der.
Ardından Temel’in stres anında daha da kötüyü düşünmüş olması üzerine konuşulur. Öğrencilerden aynı durumda kendi verecekleri tepkileri paylaşmaları istenir. Sonra öğrencilere stresle başa çıkma yolları sayesinde insanların streslerini kontrol altına alabilecekleri söylenir ve bugün günlük yaşamda kullanılan stresle başa çıkma yollarını ve savunma mekanizmalarını öğreneceğiz diyerek öğrenciler hedeflerden haberdar edilir.” Şimdi konumuzla ilgili temel kavramları ben size anlatacağım bu sırada sizin de kitaplarınızın ilgili kısmı önünüzde açık şekilde bulunsun.” denir ve anlatıma başlanır. Bu sırada her öğrencinin önünde kitabının açık olup olmadığı kontrol edilir. Kitabını getirmemiş olan varsa kitabı olan başka bir arkadaşının yanına oturtulur. Ortam bütün öğrenciler için uygun hale getirilir. Anlatım sırasında kısa basit ifadeler seçilmeye önem gösterilir. Stresin ve savunma mekanizmalarının tanımlarının yazdığı kısımların altının çizilmesi istenir. Temel kavramlar verildikten sonra öğrencilere “Yoğun stres yaşadıkları anlardan örnek vermeleri istenir? Böylece stres kavramı iyice yerleşir ve günlük yaşamda karşılığını bularak bağlantılar kurması sağlanır. Böylece kavrama gerçekleşmiş olur. Sonra bu anlarda ne yaparak rahatladıkları sorulur. Bu sırada öğrenciler sözel ve dilsel zekalarını geliştirmiş olurlar. Ardından beyin fırtınası tekniğine geçilir ve ”Stres anında stresimizi azaltmak için neler yapılabilir?” sorusuna cevaplar aranır. Verilen cevaplar öğretmen ya da dikkatini toplamakta zorluk çektiği gözlenen bir öğrenci tarafından onun da derse katılımını sağlamak amacıyla tahtaya yazılır. Bu sırada verilen cevapların hiç biri eleştirilmez. Bu çalışma sayesinde öğrencilerde öz güven gelişimi de desteklenmiş olur. Herkesin cevabı alındıktan sonra öğretmenin rehberliğinde cevaplar değerlendirilir ve konuya ilişkin verilen doğru cevaplar belirlenir. Bu aşamada da yine öğrencilerle beraber verilen her cevabın eksik ve doğru yönleri sebepleriyle açıklanır. Sonra kartona hazırlanmış balık kılçığı figürü üzerine değerlendirme sonucunda varılan ortak çözümler yazılır ve sonunda temel kavramlarla ilişkilendirilerek özetleme yapılır. Böylece kavramlarla örnekler arasında örtüşme sağlanır, öğrenci konunun öz kısmını örneklerle beraber pekiştirmiş olur. Özetlemenin ardından öğrencilerden kafalarına takılan sormak istedikleri bir soru varsa sormaları istenir. Eğer öğrencilerden soru gelmezse önemli noktalarla ilgili bir ya da iki soru sınıfa yöneltilir, beklenen cevaplar alınmazsa kısaca tekrar anlatılır. Soru cevap kısmı bittikten sonra hazırlanan karton sınıfın bir köşesine asılır ve bir daha ki derse kadar orada asılı kalır. Dersin bitiminde öğrencilerden bir diğer derse gelirken günlük yaşantılarından bir stres örneği ve kullandıkları savunma mekanizmasını açıkladıkları bir ödev istenir. Bu ödev geçmiş dersin tekrarını sağlayacak ve öğrencinin özgün örnekleri incelerken uygulama ve analiz becerisini kullanmasını sağlamış olacaktır. Bir sonraki derste ödevlerin tek tek değerlendirileceği ve ödevinde kavramlarla ilişkilendirmeyi doğru yapan herkesin + 5 puan sınav notuna bonus olarak ekleneceği söylenerek öğrencilerin ödeve daha çok konsantre olmaları ve motivasyonu artırmak amaçlanır.
SONUÇ BÖLÜMÜ: Bu dersin sonunda öğrencilere günlük yaşamda kullanılan stresle başa çıkma yolları ve savunma mekanizmaları öğretilmiştir. 3 tür teknikten yararlanılarak öğrencilerin konuya ilişkin temel kavramları öğrenmeleri sağlanmıştır. Ders bitiminde ödev verilmiştir. Ödeve karşı motivasyonu artırmak amacıyla +5 puan sınav notuna bonus verilerek pekiştireçten yararlanılmıştır. Ödevle birlikte öğrenilenlerin uygulama ve analiz aşamasına taşınması için öğrenciler yönlendirilmiş, bir sonraki derste sentez ve değerlendirme aşamasına gelebilmeleri için alt yapı oluşturulmuştur. Aynı zamanda ders içinde öğrencilerin kendini ifade edebilme ve öz güven becerilerinin gelişmesine olanak sağlanmıştır.